BİZE ULAŞIN

Arjinin

Arjinin Nedir?

L-Arjinin yarı esansiyel bir amino asittir. Vücudumuzun ürettiği bu amino asit, sporcular ve vücut geliştiriciler için yeterli olmayabilir ve ek takviye alınması faydalıdır. Arjinin, tam buğday, fındık, tohumlar, süt ürünleri, kümes hayvanları, kırmızı et ve balık gibi gıda kaynaklarından elde edilebilir.

Arjinin Ne için kullanılır?

L-argininin protein sentezindeki rolünden ve güçlü bir vazodilatör olan nitrik oksidin (NO) bir öncüsü olarak görev yapar. Arginin hücresel fonksiyonlar ve kas kütlesi gelişimi için önemlidir. Arjinin kullanımı ile Nitrik oksit oluşur ve damar duvarları genişleyerek oksijen geçişi artmasına yardımcı olur.

L-Arjinin Faydaları;

  • Büyüme hormonu üretiminin artması
  • Kas glikojeninin (kaslarda bir enerji kaynağı) depolanmasıyla sonuçlanan insülin ve glukagon salınımını teşvik etmek
  • Artan nitrik oksit = pompa etkisi
  • Kastaki enerji arzını (ATP) artıran kreatin üretimi
  • Cinsel ereksiyon bozuklukları üzerinde faydalı etkileri 
  • Vücudu kanserden korumak vücudun bağışıklık fonksiyonlarını desteklemek
  • Protein metabolizması azotun vücutta salınmasını, taşınmasını ve depolanmasını kontrol etmek
  • Kastan laktik asidi çıkarmak
  • Bağ dokularının bir parçası olan kolajen oluşumuna katkı sağlar

Arjin Nasıl ve Ne Miktarda Tüketilir?

L-arjinin için standart bir dozaj verilmemiştir. Ancak iyi bir doz günde 2-30 gr arasında değişir. Bulantı, ishal ve halsizlik gibi olası yan etkiler olabilir. Bu nedenle başlamak için düşük bir dozaj önerilir. Düşük bir dozaj, antrenmanlarınızdan önce ve sonra alınan günde 3-5 gram ile kullanılmaya başlanabilir. Günde 3-5 gram tüketmeye başladıktan, ilk haftasından sonra, dozu faydaların en üst düzeye, olası yan etkilerinin en aza indirene denk arttırın. Böylece kendiniz için en faydalı kullanım miktarını bulmuş olacaksınız.

L-arjinin kullanımına başladıktan 2 ay sonra 2 ay ara verilir.

 

Arjinin Supplement Ürünleri Provitanya.com’da.

Yoğun tempolu antrenmanlar ve kardiyo çalışmaları kişinin arzu ettiği vücuda kavuşmak amacıyla ilgilendiği aktivitelerin başında gelmektedir. Bununla birlikte sağlıklı beslenme ve makro besinleri düzenli ve yeterli miktarda almak ise önemli bir gereklilik olarak öne çıkmaktadır. Elbette protein ve proteinin yapı taşı olan amino asitler bu besinlerin başında gelmektedir.

Amino asitler ise kendi içlerinde esansiyel, yarı esansiyel (koşullu) ve esansiyel olmayan amino asitler olarak üç gruba ayrılmaktadır. Bunun nedeni ise vücutta sentezlenebilir olma özellikleriyle doğrudan ilişkilidir.

Lösin, izolösin ve valin gibi esansiyel amino asitler vücutta organik olarak sentezlenemeyen amino asitlerdir. Dolayısıyla ihtiyaç duyulduğunda dışarıdan takviye olarak alınmalıdır. Glutamin ve arjinin gibi koşullu amino asitler ise vücutta sentezlense de bazı durumlarda bu durum sekteye uğrar ve yine besinlerden veya gıda takviyelerinden alınarak eksikliği giderilebilir. Esansiyel olmayan amino asitler ise vücutta doğal olarak sentezlenmektedir.

Arjinin proteinlerin yapı taşı olan amino asit türlerinden birisidir. Bu amino asitler kas dokularını oluşturan en önemli bileşiklerdir. Kas gelişimi ve kütlesinin artırımına ek olarak kasların iyileşmesi ve antrenman sonrası ağrıların azalması gibi noktalarda bu amino asitlere önemli ölçüde ihtiyaç duyulmaktadır.

En Kaliteli Arjinin Toz Takviyesi Ürünlerini Hemen Online Satın Alın!

Arjinin, kırmızı et, kümes hayvanları, balık, yumurta ve süt ürünleri gibi pek çok hayvansal besinden temin edilebilir. Ancak sportif aktivitelerle arjinin amino asidine olan ihtiyaç fazla olacağından arjinin toz supplement olarak da kullanılabilir.

Arjinin bir diğer önemli görevi ise büyüme hormonlarını desteklemesidir. Ayrıca enerji üretimine yardımcı olması da arjinin amino asidinin faydaları arasında yer almaktadır. Bu sebeple, fiziksel güç gerektiren dayanıklılık ve performans sporlarında arginine olarak da görebileceğimiz amino asit türüne olan gereksinim artar.

Düzenli ve yeterli protein alımının gerçekleşmediği durumlarda sporcuların en büyük desteği arjinin gibi gıda takviyeleridir. Bu sayede maddi olarak yıpranmadan hızlı ve etkili bir şekilde protein ve amino asit desteği ile kaslar güçlenir ve gelişir.

Hardline Arjinin supplementi, antrenman esnasında sporcuların performansını ve yağsız kas kütlesini artırmak üzere formüle edilmiş olan bir takviye gıdadır. Arjinin ile büyüme hormonunun salgılanmasını desteklerken kas gelişimine de yardımcı olabilirsiniz. Spora yeni başlayanlar için kullanımı tavsiye edilmeyen bu ürün, orta ve ileri seviye sporcular tarafından öğün aralarında veya yatmadan önce önerilen ölçüde kullanılabilir.

Arjinin fiyat araştırmasında bütçe dostu ürünler orjinallik garantisiyle Provitanya’da! Hemen Provitanya.com’a gel, arjinin satın al, hızlı teslimat avantajıyla ihtiyacın olan arjinin ve daha birçok performans ürünü kapına gelsin!