BİZE ULAŞIN
Whey Protein Tozu Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Whey Protein Tozu Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Whey Protein Tozu Nedir ve Nasıl Kullanılır?
Herhangi bir spor branşıyla hemhal olanlar veya fitness yapan kişilerin protein tozu kullanmak mutlaka akıllarına gelir. Bu bakımdan tercih edilen ilk protein whey proteinidir. Diğer protein ürünlerine göre daha uygun fiyata satışa sunulması ve vücut tarafından kolay bir şekilde sindirilmesi, tercih edilebilirliğini artıran bazı nedenlerdir. Peynir üretiminde ortaya çıkan peynir suyunun işlenmesinden elde edilen doğal bir protein tozudur.
 
Whey proteinin sağladığı faydalar nedir?
Öncelikle şunu hatırlatmakta fayda vardır. Whey protein tozu, öğün yerine asla geçmez. Sadece destekleyici bir üründür. Gündelik öğününüze veya diyet programınıza dikkat etmeli ve ek olarak protein tozu kullanmalısınız. Bu bakımdan protein tozunun sağladığı yararları şu şekilde ifade edebiliriz:
 
1. Kas kütlesini artışını destekler. Ayrıca kemik yapısını da güçlendirir.
2. Kilo problemi olanların kilo vermesinde yardımcı besin takviyesi olarak tercih edilebilir.
3. İyi kolesterol seviyesini artırır. Kötüsünü de düzenlemeye yardımcı olur.
4. Bağışıklık sisteminin direncini artırır, güçlendirir.
5. Enerji verir, spor yapmanızı kolay hale getirir.
6. Spor sonrasında yıpranan kasların toparlanmasını sağlar.
7. Kan değerlerini düzenlemeye yardımcı olur.
 
Whey protein tozunun faydalarından en iyi şekilde yararlanabilmek adına düzgün bir şekilde tüketilmesi gerekir.
 
Whey protein nasıl kullanılır?
Kaslarını çalıştıran kişilerin kas sistemleri yıpranır. Bu yıpranmanın iyileştirilmesi ve kasların toparlanması için proteine ihtiyaç vardır. Bunu gündelik yediğimiz gıdalardan almak lazımdır. Ancak bu bazen yetersiz kalabilir. Bundan dolayı da, protein tozu tüketimine gidilir. Vücut tarafından hızlı sindirilen protein tozu sayesinde yıpranan kaslar tamir edilir ve düzenli kullanımla kasların gelişimi sağlanır. En iyi sonuç için hem spor öncesi hem de spor sonrası kullanılması tavsiye edilir.
 
Spor öncesi ve sonrası kullanım
Çoğu kişinin de tercih ettiği tüketim şekli spor öncesi ve sonrasıdır. Ancak burada dikkat edilmeyen bazı noktalar vardır. Spora başlamadan beş dakika önce alınan protein tozunun bir faydası olmaz. Bu nedenle spora başlamanıza 45 dakika kala whey protein tozunu almalısınız. Böylece vücut tarafından sindirilmeye başlayan ev kana karışan proteinin kas kütlesini yıpranmadan koruması mümkün olur.
 
Yine spor sonrasında da tüketilmesi tavsiye edilir. Spor sürecinde çalıştırılan kasların gelişmesi ve büyümesi için ihtiyaç duyulan protein karşılanmalıdır. Bu da, whey protein tüketerek mümkündür. Spor bittikten hemen sonra veya 10-15 dakika içerisinde hazırlayacağınız protein tozunu tüketebilirsiniz.
Provitanya .com