BİZE ULAŞIN
Protein Tozu Nasıl Kullanılmalıdır?

Protein Tozu Nasıl Kullanılmalıdır?

Vücut için önemli olan proteini karşılamanın çeşitli yolları vardır. Protein yönünden zengin besinlerden ihtiyaç duyulan protein alınabilir. Ancak sporcuların ihtiyaç duydukları proteini pratik bir şekilde karşılamaları gerekir. Protein açısından zengin bir besinin sindirilmesindeki süre ve taşınmasındaki zorluk nedeniyle alternatif kanala başvurulmalıdır. Bunun en iyi yolu da whey proteindir. Aminoasit profili açısından çok daha iyi olan ve çabuk sindirilen whey proteini ile gerek spor öncesi gerek sonrasındaki protein ihtiyacı karşılanabilir.

 
Kimler protein tozu kullanabilir?
Temel olarak protein ihtiyacı olan herkesin kullanması mümkündür. Ancak sporcular için daha önemlidir. Egzersiz yapan veya herhangi bir spor branşıyla ilgilenen kişilerin proteine olan ihtiyacı daha fazladır. Bunun haricinde kasları zayıf olan, kendisini güçsüz hisseden ve proteine ihtiyacı olan kişiler de tercih edebilir. Ancak protein tozunun kullanılması diğer besinlerin ihmal edilmesini haklı çıkarmaz. Bu en büyük kullanım hatalarından birisidir. Zayıflamak amacıyla protein tozunu öğün yerine kullanan kişiler olur. Sağlıklı yaşam için düzenli beslenmek şarttır. Sadece protein tozu tüketerek sağlıklı olunmaz. Protein tozu, destekleyici bir üründür. Bunun asla atlanılmaması lazım.
 
Protein tozunun avantajı nedir?
 Yukarıda biraz değindim. Protein açısından zengin bir besinin taşınması ve muhafaza şartlarına riayet edilerek saklanması zordur. Spor öncesi veya sonrasında alınması gereken proteini haşlanan yumurtadan karşılamak için spor salonunda mutfak hizmetlerinin verilmesi lazım. Ya da, önceden haşlanan yumurtanın muhafaza edilerek taşınması gerekir. Bu ise, zahmetli olabilir. Daha pratik olmak için protein tozundan faydalanılabilir.
 
Toz formunda olduğu için taşınması ve muhafaza edilmesi basittir. Spor sonrasında hazırlanması da oldukça kolaydır. Ayrıca, vücut tarafından kolay bir şekilde sindirilir. Sindirim sistemini yormaz ve bir an önce kana karışarak spor sonrası kasların onarılmasını ve gelişmesini sağlar.
 
Ne kadar protein almalısınız?
Buna iki türlü cevap verilebilir. Birincisi spor yapan kişiler içindir: herhangi bir sporla ilgilenen kişilerin her kilosu için 1,5 gram protein alması lazımdır. Spor yapmayan kişi için bu oran her kilosu başına 0,9 gram kadardır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta oranların protein alımıyla ilgili olmasıdır. Protein tozu alım miktarı değildir. Gündelik beslenme takvimi içerisinde yenilen besinlerdeki proteini hesaplamak, eksik kalanı da protein tozundan tamamlamak gerekir.
 
Her Protein tozu ürünün farklı servis ölçüleri vardır. Kullanacağınız ürünün ambalajında ürünün tavsiye edilen servis ölçüsüne göre kullanabilirsiniz.
 
Protein Tozu nasıl hazırlanır?
Satın aldığınız protein tozu ambalajında yazan bir servis kaç ölçeğe karşılık geliyor ise (genelde 1 ölçek bazı markalarda 2 veya 3 ölçek) kullanacağınız ölçek sayısı kadar protein tozunu shaker'ınıza koyup, üzerine 300/350 ml su yada az yağlı süt koyup çalkaladıktan sonra içebilirsiniz. 
 
 
Protein tozunu en iyi kullanım zamanları nedir?
Sporcunun antrenmandan bir saat önce protein tozu alması doğru olandır. Böylece, antrenman sırasında çalıştırılan kasların yıpranmasının önüne geçilebilir. Bazı kişiler tarafından antrenman ortasında da protein tozu kullanılır. Ancak bu pek de tercih edilen bir yöntem değildir. çünkü antrenman ortasında sindirim sisteminin çalıştırılması performansınızı etkiler. Antrenman tamamlandıktan sonra ilk yarım saat içerisinde protein tozu alınabilir. Bu çok yaygın ve ideal bir kullanımdır.
Provitanya .com