BİZE ULAŞIN
Protein Tozu Kullanmak Gerekli mi?

Protein Tozu Kullanmak Gerekli mi?

Kas geliştirmek isteyenlerin en çok merak ettiği konu protein tozunun ne kadar gerekli olduğuna yöneliktir. Bu konuda oldukça farklı söylentiler ve yanlış algılar var. Söylenti ve yanlışla doğrunun ne olduğunu idrak etmek mümkün değildir. Öncelikle şunu ifade edelim. Birçok kas geliştiren kişi tarafından denenen ve olumlu sonuçlarından dolayı kullanılan protein tozunun kesinlikle kullanılması gerekir gibi bir husus söz konusu değildir. Protein tozu, takviye bir üründür ve spor yapan kişinin gündelik alması gereken proteini karşılamasını sağlar.
 
Protein tozu alınmazsa, kas gelişmez mi?
Protein, birçok besinden alınabilir ve bu nedenle normal bir kişinin yediklerinden protein ihtiyacını karşılaması mümkündür. Ancak bir sporcu için protein ihtiyacı normal bir insanınkine göre daha fazladır. Kas geliştirmek için spor yapan kişilerin kasları yıpranır ve bu kasların onarılması için daha fazla protein harcanır. Kasların onarılması için gereken protein alınmaması halinde kas yapısının bozulmasına ve sağlığının olumsuz etkilenmesi söz konusudur.
 
Dolayısıyla şunu ifade edebiliriz: yapılan sporun sağlıklı beslenmeyle desteklenmesi lazımdır. Bu bakımdan vücudun ihtiyacı olan proteinin öğünlerden ve takviye ürünlerden alınması makul bir çözümdür denilebilir.
 
Protein tozu pratik bir protein karşılama yoludur.
Bazı kişiler için gündelik beslenme programına protein açısından zengin besinlerin eklenmesi mümkün olmayabilir. Bu kişiler yeterli proteini almak ve kaslarını geliştirmek için farklı alternatiflere başvurmaları lazımdır. Bunun da en iyi yolu protein tozu kullanmaktan geçer. Çünkü vücut tarafından çabuk sindirilen ve proteininin yanı sıra kas gelişimini destekleten kalsiyum gibi minerallere de sahip olan protein tozları daha ucuzdur. Ayrıca birkaç dakikada hazırlanabilir. Spor öncesi ve sonrası kullanılması için taşınması kolaydır.
 
Protein tozu işe yarar mı?
Protein tozu tamamen doğal bir üründür. Temel hammaddesi süttür. Sağlığa herhangi bir zararı yoktur. Vücudun ihtiyacı olan proteinin karşılanması için tercih edilebilir. Öğün yerine asla geçmez. Takviye ve destekleyici bir üründür. Kasların çalıştırılmasından hemen sonra tüketilmesi halinde kasların onarılmasını ve yapılanmasını sağlar. Bu hususta herhangi bir farklı ve karşıt görüş söz konusu değildir.
Provitanya .com