BİZE ULAŞIN
Protein Tozu Faydalı mı?

Protein Tozu Faydalı mı?

Protein tozu hakkında hiçbir bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan kişilerden yanlış ve aşırı abartılmış bilgiler duyabilirsiniz. Öncelikle şunu ifade edelim. Konvansiyonel olarak imal edilen besin ürünlerinin neredeyse hepsinde katkı maddeleri, koruyucu ve renklendirici vardır. Bunlar kimyasal oldukları için vücuda zarar verebilir. Birçok kronik rahatsızlığın ve alerjik reaksiyonların nedeni, erken yaşlardan itibaren alınan işlenmiş besinlerdir.
 
Protein tozu içerisinde ise, herhangi bir katkı maddesi yoktur. Bu nedenle zarardan çok, faydası olan bir takviye üründür. İmal edildiği ana madde, süttür. Elbette ki protein tozunun bir kullanım amacı vardır. Kullanım amacının dışında tercih edilen her ürün zararlıdır. Bu bakımdan protein tozu da bazı kişiler için tercih edilmemesi gereken bir ürün olabilir. Özellikle fitness yapanlar tarafından kullanılan ürün herhangi bir öğün yerini asla tutamaz. Herhangi bir sporla ilgilenmeyen ve egzersiz yapmayan kişiler için de çok fazla miktarda protein tozu tüketmek doğru değildir.
 
Protein tozunun beli başlı faydaları nelerdir? Protein tozu kullanan kişilerin en önemli amacı yüksek efor harcadıkları antrenman sonrası kas yapılarını toparlamaktır. Bilindiği üzere kasları oluşturan en önemli yapı, proteindir. Proteini yeterli miktarda olamayan kişilerin kas yapıları zayıf olur. Spor yapan kişilerin gündelik öğünlerden alacakları proteinler, kasları onarmak ve büyütmek için yeterli olmayabilir. Bu nedenle, protein tozlarını doğru ölçülerle kullanmak gerekebilir.
 
1. Kasları korur, kas oluşumunu destekler.
 
Kas, dokusu proteinlerden oluşur. Yemeklerden alınan proteinlerin içerisindeki amino asitler vücudun birçok yerindeki hasarı onarmak için kullanılır. Fazlası ise, kas olarak depolanır. Kas sisteminin güçlü olması ve kaybedilmemesi gerekir. Kas kültesinde yaşanılan kayıp veya kasların zayıflaması halinde, iskelet yapısı da bozulmaya başlayabilir. Fit görünmek ve dinç olmak için proteine ihtiyaç vardır. Yapılan egzersiz sonrası zarar gören kas yapısını onarmak için normalden daha fazla proteine ihtiyaç duyulur.
 
2. Fitness hedeflerine erişmenizi kolay hale getirir.
 
Sağlıklı kalmak için herhangi bir spor branşıyla ilgilenmek veya fitness yapmak oldukça önemlidir. Modern dünyanın en büyük handikabı haline gelen hareketsizlik nedeniyle birçok kronik rahatsızlık söz konusu oluyor. Bunu kırmak ve iyi bir vücut yapısına sahip olabilmek ise, mümkündür. Bunu hızlandırmak için ise, hem spor öncesi hem de spor sonrasında protein tozu takviyesi önerilir. Birçok uzman tarafından yapılan araştırma sonucunda protein tozunun spor öncesi ve sonrasında kullanılmasının kasları koruduğu ev kas yapısını arttırdığı tespit edilmiştir.
 
3. İskelet yapısını destekler.
 
Sağlıklı olmak için hareket edilmesi lazım. Ancak bunun için gücünüzün ve enerjinizin olması lazımdır. Hareketsiz bir yaşama alışan kişilerin kas ve iskelet yapıları yeterince güçlü değildir. Bu nedenle bu tip insanlar, çabuk yorulur. Kas ve iskelet yapısını güçlendirmek için protein tozu kullanılabilir. Sütten imal edilen proteinin tozunun içerisinde kalsiyum de vardır. Böylece protein tozu, kasların kasılması ve gelişmesini sağlayacak kemik yapısına erişmenizi de sağlar.
 
4. Veganlar için protein kaynağıdır.
 
Hayvansal ürünleri tercih etmeyen kişilerin baklagilleri tüketerek protein ihtiyaçlarını karşılamaları oldukça zordur. Bu kesimin ihtiyacı olan proteini karşılayacak protein tozu ürünleri; pirinç, soya, yumurta akı gibi ürünlerden imal edilir. Özellikle spor yapan vejetaryen protein tozu takviyesine önem vermelidir. Hem iskelet yapısını hem de kas sistemini korumak doğru protein tozu kullanımıyla mümkün olur.
Provitanya .com