BİZE ULAŞIN
İzole Protein Tozu Nedir ve Nasıl Kullanılır?

İzole Protein Tozu Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Birden fazla protein tozu ürünü var ve her ürün farklı bir ihtiyacın karşılanması üzerine imal edilir. İzole protein de protein türleri içerisinde yer alan ve diğer ürünlere göre daha pahalı bir protein tozudur. Öne çıkan özelliği ise, yağ oranının sıfır olmasıdır. Ayrıca karbonhidrat bakımından oldukça düşük oranlara sahip olması saf protein tüketmek isteyenler için tercih edilebilirliğini artırır. Üretim aşamasında karbonhidrat, şeker ve yağ gibi maddeler proteinden olabildiğince ayrıştırılır ve ortaya kaliteli bir protein tozu çıkar. Genel olarak çok sıkı ağırlık çalışan sporcular tarafından tüketilir.
 
İzole protein faydaları nelerdir?
Kas yapısının gelişimi ve ortaya çıkması için yağdan kaçınmak gerekir. izole protein içerisinde yağ bulunmaz ve karbonhidrat az bir miktar olarak yer alır. Bu da, vücudun direncinin artmasına, kas kütlesinin hızlı bir şekilde gelişmesine yardımcı olur. Bununla beraber elde edilen diğer faydalar ise şöyle:
 
1. Mevcut kas yapısını korur. Kas ve iskelet yapısının sağlığını destekler.
2. Kolay şekilde sindirilir. Kana karışır ve kasları hemen beslemeye başlar.
3. Kilo problemi olanların diyet programını destekleyici bir üründür.
4. Laktoz oranı düşüktür.
5. Kas kütlesini artırır.
 
İzole protein nasıl tüketilir?
Özellikle sıkı ağırlık çalışan kişiler tarafından tercih edilen izole protein vücut tarafından çok hızlı bir şekilde emilir. Bu nedenle spordan önce alınan proteinin hızlıca kana karışması söz konusudur. Bu da, yoğun ağırlık çalışımı sırasında gerçekleşen katabolik sıkıntıların yaşanmasının önlenmesi demektir. Kas tahribatının ve yıkımının anabolik bir sürece evrimini sağlayan izole protein hem spor öncesi hem de spor sonrası tüketilebilir.
 
Ayrıca, yoğun ağırlık çalışan kişilerin spor esnasında da izole proteini tüketmeleri mümkündür. Çünkü bu protein çabuk sindirilir ve sindirim sistemini asla yormaz. Bu da, spor performansının olumsuz şekilde etkilenmesinin önüne geçer. Spordan sonra da izole proteinin hemen tüketilmesi, kasların hacim kazanması ve büyümesi açısından önemlidir.
Provitanya .com