BİZE ULAŞIN
Hidrolize Protein Tozu Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Hidrolize Protein Tozu Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Kas kütlesine ihtiyacı olan sporcuların düzenli spor yapması kadar doğru beslenme alışkanlığına sahip olması da önemlidir. Sadece spor yaparak, arzu edilen kas kütlesine sahip olabilmek mümkün değildir. Vücudun ihtiyacı olan proteinin de karşılanması gerekir. Bunu gündelik besinlerle yapmak bir bakıma ihtiyacı karşılar. Ancak kas oluşumunun yeteri kadar desteklenmesi için yeterli değildir. Bu nedenle takviye niteliğindeki protein tozlarının kullanılması lazımdır.
 
Birbirinden farklı protein tozları var ve her biri farklı amaca hizmet eder. Hidrolize protein tozu da değişik bir ihtiyacın karşılanmasına yönelik uzun çalışmalar sürecinde ortaya çıkarılan en önemli ürünlerden birisidir. Bu ürün, takviye olarak alınan proteinin çok hızlı bir şekilde sindirilmesi ve kana karışmasını sağlar. Whey proteinden imal edilen hidrolize protein tozu sayesinde kaslara daha hızlı etki eden protein tüketimi mümkün hale gelmiştir. Diğer kompleks ürünlere göre sindirimi çok daha kolaydır. Bu nedenle de, diğer ürünlere göre fiyatı daha pahalıdır.
 
Hidrolize protein tozu faydaları nelerdir?
Hidrolize yöntemiyle elde edilen protein tozunun peptit yapıları diğer proteinlere nazaran daha da ayrışmış haldedir. Bu da, proteinin sindirilmiş gibi hareket ettirilmesini sağlar. Sindirim sistemine geçen protein kolay bir şekilde sindirilir ve kana karışır. Kana etki eden proteinin kasları daha hızlı onarması, güçlendirmesi ve büyütmesi mümkün hale gelir. 15-21 gün düzenli egzersiz ve düzenli şekilde hidrolize protein tüketimi ile kas yapısında bir artış sağlanması mümkündür.
 
Hidrolize protein tozu nasıl kullanılır?
Bu protein tozunu doğru bir şekilde tüketmek lazımdır. Spordan önce ve sonra tüketilecek proteinin kas kütlesini koruması ve arttırması sağlanabilir. Spora başlamadan yarım saat öncesinden tüketilmesi yeterlidir. Ancak spordan iki üç saat önce tüketmek asla doğru değildir. Çabuk sindirilip, kana karışacağı için vücudun farklı eksikleri için tüketilebilir. Ancak spordan yarım saat önce tüketildiği zaman spora başlamanızla beraber kasların yıpranmasını engellemek için kullanılır.
 
Spordan sonra da protein tozu tüketimi önemlidir. Hidrolize protein tozu ile spordan sonra elde edilmek istenilen etki daha iyi sağlanabilir. Çünkü diğer protein tozlarına göre daha hızlı sindirilir. Spor yapıldıktan iki saat içerisinde vücudun protein ihtiyacının karşılanması lazımdır. Bunu kompleks türdeki proteinlerle sağlamak mümkün değildir. O nedenle, hidrolize protein tozu tercih edilmelidir. Özellikle çok fazla ağırlık çalışan, yoğun bir çalışma takvimine sahip kişiler tarafından hidrolize ürünler tüketilebilir. Yine kas kütlesini hızlı bir şekilde geliştirmeyi düşünenler için de kaliteli protein tozları arasındadır.
Provitanya .com