BİZE ULAŞIN
Et Protein Tozu Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Et Protein Tozu Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Herkesin bildiği gibi et en önemli besin kaynaklarından birisidir. İçeriğinde birçok mineral ve vitamin vardır.
Etten elde edilen zengin aminoasit zincirine sahip proteinler toz haline getirilir. Böylece, spor yapan, ağırlık çalışan ve sağlıklı beslenmek isteyen kişilerin faydasına sunulur.
 
Etten elde edilen protein hidrolize sistemiyle üretilir. Bu şekilde kolay sindirilen ve yağ oranı düşük saf protein ortaya çıkar. Etten elde edilen protein tozu içerisinde vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineraller bulunur. A ve C vitamini bakımından zengin bir protein tozu ortaya çıkar. Ayrıca B6 ve B12 vitaminleri de bulunur. Bunlarla beraber, kas yapımını destekleyici mineraller de ihtiva eder. Dolayısıyla, kas yapımı için oldukça ideal proteinler arasında bulunur. Çabuk sindirilir ve sindirim sistemi yormaz.
 
Et protein tozunun faydası nedir?
Kas yapımını destekleyen et protein tozu, iskelet sistemini de korur. Proteini doğrudan etten almak iyi bir seçenektir. Ancak bu hem masraflı hem de etin içeriğindeki yağdan dolayı kas yapımına zarar verici bir durum ortaya çıkarır. Et proteinindeki yağ söz konusu değildir. Böylece, kas yapımı ve kasların ortaya çıkması sağlanır. Et protein tozu yapımında kullanılan etler, yağsızdır. Öncelikle etler kaynatılarak haşlanır ve sonrasında da hidrolize edilir. Ortaya çıkan yağ ve kolesterol ayrışır. Ortaya ise, toz halinde proteinler çıkar.
 
Et protein tozu nasıl kullanılır?
Protein tozundan elde edilmesi beklenilen fayda için düzenli tüketilmesi gerekir. Asla öğün atlamadan ve egzersizleri bırakmadan tüketilmesi gereken protein tozunun gündelik doz miktarına uyulması lazımdır. Ne fazla ne de az kullanılmaması gereken et protein tozu ihtiyacınızı kendi öğününüzdeki protein miktarına göre ayarlayabilirsiniz. Bununla beraber, doğru zaman içerisinde tüketimi de önemlidir. Tavsiye edilen tüketim zamanı, spordan önce ve spordan sonradır.
 
Hidrolize edilen et protein tozu sindirim sistemi tarafından hemen sindirilir. Böylece, kana karışır ve kasları beslemeye başlar. Spordan önce kullanılan protein tozunun spor esnasında gerçekleşen kas yıpranmalarını önlemesi söz konusudur. Bu açıdan en iyi performansı sunan ürünler arasında et proteini yer alır. Ayrıca, spor sonrası kasların hemen toparlanması ve gelişmesi için de tüketilmesi lazımdır. Bu da, kas gelişimini destekler ve aynı zamanda da mevcut kas kütlesinin korunmasını sağlar.
Provitanya .com