Vitamin ve Mineraller Daha iyi bir yaşam, daha kaliteli bir yaşam için öncelikle beslenmeye ve düzenli egzersiz yapmaya özen göstererek sağlıklı yaşama adım atılır. Her bireyin yaş grubuna, cinsiyetine göre farklı bir beslenme ihtiyacı ve enerji gereksinimi vardır. Düzenli beslenmeli ve özelliklede diyetlerinde uzman diyetisyenlerden yardım almalıdırlar. Sporcular yaptıkları egzersizlerde fazla efor harcamaktadırlar. Buda enerji gereksinimlerini daha çok artırır. Bu açığı multi vitaminlerle karşılamak durumundadırlar sporcular. Multivitaminler normal vitaminlere göre farklıdır. Bazı multivitaminler kas geliştirir, bazı multivitaminlerde vücut geliştirir.

Vitaminler ve MultiVitaminler

Metabolizmanın ve bağışıklık sisteminin düzgün çalışması için gereklidir. Bu besin takviyelerinin rolü, yetersiz beslenme, stres veya fiziksel stresin yarattığı vitamin ve minerallerin eksikliklerini doldurmaktır. Bu kategoride bulabileceğin kompleks vitaminleri - multivitaminler , C vitamini, D vitamini, multiminerals, mineraller, ZMA, aynı zamanda omega yağ asitleri.

B vitamini aslında B1 ile B17 arasında değişen bir grup vitamintir. Ana görevleri bağışıklık sistemini desteklemek ve stresi azaltmaktır. Ek olarak, fiziksel aktiviteyi kolaylaştırır uygun hafıza aktivitesini teşvik ederler. Tüm B vitaminleri, folik asit, kolin veya inositol de içeren B kompleksinde bulunur. B vitamini eksikliği cilt problemlerine, hazımsızlığa ve uykusuzluğa neden olabilir.

C vitamini, aynı zamanda askorbik asit olarak da adlandırılan C vitamini, muhtemelen tüm vitaminler arasındaen iyi bilinenidir. İşlevi, vücut dokusunu korumak, vücudu savunmak, amino asit metabolizmasını düzenlemek, kolesterolü ve daha fazlasını azaltmaktır. C vitamini bir besin takviyesi şeklinde alındığında, vücut gerekli günlük dozu alır ve bu nedenle aşırı dozda kullanılamaz. C vitamini eksikliği genellikle diş eti kanaması, saç dökülmesi, uykusuzluk veya düşük performans ile kendini gösterir.

D vitamini kalsiferol olarak da bilinir. Bununla birlikte, sadece birkaç gıdada görülür, en büyük kaynağı güneşin UV ışınlarıdır. Kemiklerde kalsiyum ve magnezyum emiliminiarttırır. Eklem iltihabı tedavisini de destekler ve osteoporoza karşı koyar.

E vitamini yağda çözünen bir vitamindir. Tokoferol olarak da bilinir. Vücudun tedarik edilmesine ihtiyacı vardır, çünkü kendisini yaratamaz. Kan damarı duvarlarını güçlendirdiğive kırmızı kan hücresi stabilitesi üzerinde faydalı bir etkiye sahipolduğu için sağlık için gerekli olan doğal bir antioksidan olarak kabul edilir. Onu çeşitli yiyeceklerde bulabiliriz, bu da eksik olmasını önler.

Mineraller insan ağırlığının yaklaşık % 4'ünü oluşturur . Bunlar kaçınılmaz olarak sağlık için ihtiyaç duyduğumuz inorganik besinler. Eksiklikleri anemi, obezite veya diyabetlere neden olabilir. Mineraller iki ana gruba ayrılır: mikro elementler ve makro elementler.

Yüksek Kalite Vitamin ve Mineral Ürünleri Provitanya.com’da!

Dengeli ve yeterli beslenme, spor yaparken dikkat edilmesi gereken bir konudur. Çünkü spor yağları yakmak veya kasları güçlendirmek gibi muhtelif amaçlarla insanları çevresinde birleştirse de beslenme desteği olmadan tek başına yeterli olmayacaktır. Dolayısıyla protein, karbonhidrat ve yağ gibi makro besinler belirli oranlarda vücutta mutlak suretle bulunmalıdır.

Ancak bu organik bileşiklerin yanı sıra mikro besin adını verdiğimiz vitamin ve mineraller de sağlıklı bir vücudun temel yapı taşları arasındadır. Bazı vitaminler eksikliğinde sağlık sorunlarına dahi yol açabilmektedir. Öte yandan spor ile inşa etmeye çalıştığımız sağlıklı bir vücut için ise olmazsa olmaz vitamin ve mineraller bulunmaktadır. Bu içeriğimizde sporcu vitaminleri olarak ele alacağımız bazı vitaminlere ve ayrıca minerallere yer vereceğiz.

Sağlıklı bir vücut ve fonksiyonlarını düzgün bir şekilde yerine getiren sistem ve organlar için her vitamin ve mineralin belirli seviyelerde bulunması gereklidir. Her bir vitamin ve mineral kendine özgü görevlere ve işlevlere sahip olup bir düzen içerisinde çalışmaktadır. Sporcular içinse bazı vitamin ve mineraller antrenman sırasında kaybedilen enerjiyi geri kazanmak, kas ve kemikleri güçlendirmek gibi noktalarda ayrı bir önem taşır.

Güvenli Alışveriş İçin Provitanya.com!

B grubu içerisinde yer alan bazı vitaminler sporcu vitamini olarak da adlandırılmaktadır. Bunun sebebi ise özellikle yoğun ve düzenli antrenmanlar sonucunda ortaya çıkan yoksunlukların bu bahsedilen vitaminlerle ilişkili olmasıdır. Örnek verecek olursak, B vitaminleri vücutta enerji depolanması ve hücre yenilenmesi gibi kritik görevlere sahiptir.

B1 vitamini kasların büyümesinde ve gelişmesinde rol oynayan önemli bir vitamindir. Dolayısıyla sporcular için son derece gereklidir. Ayrıca kas hücrelerindeki oksijen miktarının artması konusunda da etkisi büyüktür.

B3 vitamini ise antrenman esnasında ihtiyaç duyulan enerjinin kaynağı olabilecek türde bir vitamindir. Ancak B3 içerikli beslenmeye ağırlık vermek yağ yakımını yavaşlatabilir.

B12 vitamini ise yalnızca hayvansal gıdalar aracılığıyla dışarıdan alınabilen ve kasların uyarılması ve gelişmesinde etkin olan bir vitamindir. Vücut tarafından sentezlenemediğinden ihtiyaç duyulduğunda takviye olarak alınabilir. B12 vitamini yoksunluğunda halsizlik ve yorgunluk gibi performansı olumsuz etkileyecek sorunlar meydana gelebilir.

D vitamini kemik gelişiminde son derece önemli olan bir vitamindir. Ayrıca Fosfor ve Kalsiyum gibi kasların güçlenmesinde yeri bulunan minerallerin emilimi de D vitamini aracılığıyla gerçekleşir.

En İyi Kalite Vitamin ve Mineral Ürünleri İçin Provitanya.com!

ZMA, Çinko ve Magnezyum mineralleri ile B6 vitamininin birleşiminden oluşan bir gıda takviyesidir. Çinko ve Magnezyum gibi mineraller kas sağlığı ve gelişimi noktasında oldukça önemlidir ve B6 vitamini de etkili bir enerji desteğidir.

Glukozamin, vücutta doğal olarak da üretilebilen ve kemik, kıkırdak ve kas sağlığında önemli bir rolü olan bir bileşiktir. Sporcuların zaman zaman muzdarip olduğu kas hasarının onarılması noktasında glukozamin bileşiğinden gıda takviyesi olarak faydalanılabilir. Ancak tedavi edici bir ürün ya da reçeteli bir ilaç değildir.

Sporcular tarafından sıklıkla merak edilen ve yaygın olarak kullanılan vitamin ve mineral desteği ürünlerini sizler için derledik. Dilerseniz birlikte bakalım:

Hardline ZMA, Hardline ZMA, sporcuların en çok ihtiyaç duyduğu ve terleme yoluyla hızlı bir şekilde kaybettikleri Çinko ve Magnezyum mineralleri ile B6 vitaminin bir araya geldiği  etkili bir performans ürünüdür.

Hardline Vitamin Mineral, Hardline vitamin mineral desteği, D, E, B1 ve B2 vitaminlerinin yanı sıra, Demir, Kalsiyum ve Çinko mineralleri içermektedir. Sporcuların en büyük ihtiyaçlarından biri olan bu mikro besinler bir araya getirilerek yoksunluk probleminize son vermektedir.

Pharmaton 30 Kapsül, Pharmaton 30 kapsül ürünü, içerisinde bulunan Ginseng G115 ile multivitaminler sayesinde ihtiyacınız olan vitamin ve mineral desteğini tek bir kapsül olarak karşılamaktadır.

Hardline Glucosamine, Hardline Glucosamine, kıkırdak dokusunu ve yapısını güçlendiren, hasar gören doku ve tendonları iyileştiren ve yeni bağ ve doku üretimini hızlandıran bir gıda takviyesidir. Bu sebeple sporcular tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır.

Reneva Kolajen, Kolajen birbirini saran üç amino asitten oluşmuş büyük yapılı bir protein türüdür. Tendonlar, kıkırdaklar ve kemikler gibi pek çok yapının sağlığı ve esnekliği için önem arz eder ve bu sebeple sporcular tarafından da sıklıkla kullanılan bir besin takviyesidir.

Provitanya.com’da ZMA fiyat ve daha birçok ürüne dair bilgiye sahip olabilirsiniz. Ve ayrıca orjinal ürün ve uygun fiyat garantisiyle de sağlığın keyfini çıkarabilirsiniz.

Sanmark Multidyn Multivitamin 30 Tablet
99
99
Sanmark Multidyn Multivitamin 30 Tablet
Hardline ZMA 180 Kapsül
139
139
Hardline ZMA 180 Kapsül
Hardline Vitamin Mineral 120 Tablet
185
185
Hardline Vitamin Mineral 120 Tablet
Hardline Glucosamine Msm 120 Tablet
139
139
Hardline Glucosamine Msm 120 Tablet
BigJoy ZMA 120 Kapsül
129
129
BigJoy ZMA 120 Kapsül
Olimp Vita-Mineral Multiple Sport 60 Kapsül
175
175
Olimp Vita-Mineral Multiple Sport 60 Kapsül
Hardline Glucosamine Chondroitin Msm 120 Tablet
239
239
Hardline Glucosamine Chondroitin Msm 120 Tablet
Zade Vital Omega 3 Balık Yağı Premium 30 Kapsül
59
59
Zade Vital Omega 3 Balık Yağı Premium 30 Kapsül
Ocean Plus Omega 3 1200 mg 50 Kapsül
135
135
Ocean Plus Omega 3 1200 mg 50 Kapsül
Olimp Gold Omega 3 Sport Edition 120 Kapsül
239
239
Olimp Gold Omega 3 Sport Edition 120 Kapsül
Youplus Vitamin C Çinko Propolis 20 Efervesan Tablet
89
89
Youplus Vitamin C Çinko Propolis 20 Efervesan Tablet
BigJoy Glucosamine Condroitin MSM 90 Tablet
199
199
BigJoy Glucosamine Condroitin MSM 90 Tablet
BigJoy Sports Mu
209
209
BigJoy Sports Multibig Vitamin Mineral 90 Kapsül
Protein Ocean Prebiotics 300 Gr
149
149
Protein Ocean Prebiotics 300 Gr
Reneva Just Collagen +Protein 195 Gr
% 40

indirim

215
129
Reneva Just Collagen +Protein 195 Gr
Olimp Glucosamine Plus 60 Kapsül
145
145
Olimp Glucosamine Plus 60 Kapsül
Olimp Platinum Ginseng 60 Kapsül
109
109
Olimp Platinum Ginseng 60 Kapsül
Protein Ocean Red Detox 300 Gr
199
199
Protein Ocean Red Detox 300 Gr
Solgar Milk Thistle 50 Kapsül
185
185
Solgar Milk Thistle 50 Kapsül
Nutraxin B Complex Vitamin 60 Tablet
140
140
Nutraxin B Complex Vitamin 60 Tablet
Nutraxin Milk Thistle 60 Tablet
140
140
Nutraxin Milk Thistle 60 Tablet


Bu Sanal Mağazada Elektronik Ticaret için ProjeSoft E-Ticaret yazılımı kullanılmaktadır.